Tuesday، March 29، 2005

جستجو در ویندوز

حتما همه تا به حال از search ویندوز استفاده کردند و اینکه چقدر سرعت جستجوش تو فایل های متنی مخصوصا کمه . جدیدا هم اکثر موتور های جستجو ابزارهایی برای جستجو در داخل pc هم ارایه کردند مانند msn یا googleو...وباز حتما همه یکی از این ابزار ها رو تابحال نصب کردند واینکه چقدر سرعت جستجوی این قبیل برنامه ها عالیه.که اگه تا به حال نصب نکردید حتما اینکارو بکنید که ابدا پشیمان نخواهید شد !
همه اینارو گفتم که بگم تازگی ها یکی از service هایی که به ویندوز xpاضافه شده مربوط به همینه که یعنی امکان ایندکس کردن اطلاعات روی هارد رو به سیستم عامل اضافه میکنه این سرویس جدید که فکر کنم مربوط به سرویس پک 2 هست وضعیت جستجوی خود ویندوز رو خیلی بهتر میکنه یعنی به عبارت بهتر از حالت بلا استفاده در میاره.چون اکثر موارد جستجو مربوط به مواردی است که دنبال فایل های متنی هستیم وامکان ایندکس کردن اطلاعات برای استفاده در زمان جستجو این کارو خیلی آسونتر و خیلی بهتر و سریعتر میکنه.
برای فعال کردن ان در ویندوز روی ایکون my computer راست کلیک کنید و از ان manage رو انتخاب کنید حال در پنجره باز شده (computer Managment)ودر قسمت سمت چپ در قسمت services and application روی indexing service راست کلیک کنید و از انجا start را انتخاب کنید در قسمت سمت راست نیز روند پیشرفت کار نمایش داده میشود. با انتخاب tune performance از all tasks نیز میتوان سرعت ایندکس کردن را نیز تنظیم کرد.
.
البته ایندکس کردن همه اطلاعات مدتی زمان میبره که بایستی منتظ ماند ولی نتیجه حتما (جون داداش) رضایت بخشه !

در ضمن یک اشکال (!!)هم برای که Firsfox وارده همین مساله است که صفحات وبی که با این براوزر ذخیره میشوند توسط desktop search google یا هر جستجو گر دسکتاپ ایندکس نمیشند.یعنی اصلا Firefox صفحات رو به صورت فایل هایی با فرمت خاص ذخیره میکنه.

Sunday، March 27، 2005

تثبیت قیمت ها

امروز رفته بودم پرتقال بگیرم دیدم کیلویی 1500 تومانه ! به جان شما 5 دقیقه مغزم کامل وایستاد .میگم چقدر هم که تثبیت قیمت ها شده به جان حداد .سالی که نکوست خدا کنه از بهارش پیدا نباشد .وگرنه اینجوری بخواد تثبیت قیمت ها انجام بشه که تا پایان سال نمی رسیم.
حالا جالب اینجاست که من نمی دونستم تواین یک هفته 2 برابر شده برا همین رسیدم که طبق سفارش 5 کیلو دیگه بگیرم که خود یارو انگار که دلش سوخته باشه مثل موقع هایی که قراره خبر مرگ یکی رو به ادم بدن خیلی اروم و شمرده گفت که گرون شده.که من ساده هم که فکر میکردم نسبت به سال های پیش رو میگه !برای همین در حال جمع کردن میوه با اشاره سرم تصدیق میکردم که گفت شده 1500!!!!!
که نا گهان خشکم زد بعد چند دقیقه که به خودم اومدم دیگه نمی دونم کی رسیده بودم در خونه! عمـــــــــــرا ارزششو داشته باشه !!
در ادامه مکاشفا تمان در سایت صدا وسیما (کانال دوم) که البته برای پیدا کردن تصویر دختر مهاراجه بود،نکته مهمی رو فهمیدیم که این سایت شاید یکی از معدودترین سایت هایی باشد که کلکسیونی از error های مختلف رو با هم داره از خطاهای دیتا بیس اش گرفته تا error های صفحات asp وهزاران مورد خطای دیگر و ناگفته نماند که معدود صفحاتی هم که باز می شوند انقدر سنگین هستند که از خیر لود شدنشان بگذرید.(خلاصه اخرش هم ما نتوانستیم عکس خانوم ماسوا شاندا رو پیدا کنیم...!)
در اخر هم به خاطر کلی وقتی که تلف شده بود برای یافتن خطاهای متنوع این سایت خواستم میل بفرستم که بدونن ملت رو الاف نکند. که همش failure delivery میداد که این هم شاید به خاطر اینکه دیگه سال پاسخگویی تموم شده!

Wednesday، March 23، 2005

حمایت از عالیجناب


من اينجا بس دلم تنگ است و هر سازی که میبينم بد آهنگ است

بيا ره توشه برداريم

قدم در راه بی برگشت بگذاريم

ببينيم آسمان هر کجا آيا همين رنگ است


یادداشت های خورشید خانوم درباره کنسرت شجریان در فلوریدا

یادداشت های یک ایرانی در امریکا درباره کنسرت شجریان در بوستون

همنوا با بم
همگامی وبلاگ نویسان با ملت همیشه در صحنه در دفاع از کاندیداتوری حضرت حجت الاسلام و المسلمين عاليجناب آقای هاشمی سردار سازندگی

کامنت - می توانيم با کامنت گذاشتن در وبلاگ های ديگران توجهشان را به حضور شما در عرصه انتخابات جلب کنيم. هر کامنت
۱۰۰۰ تومان مثال: سلام وبلاگ خوبی داری به من سر نزدی هم نزدی، اما به رفسنجانی رای بده.


ماهواره ها و چهارشنبه سوریاز عزیزانی که بتوانند این پست ابطحی را به زبانی ترجمه کنند که افراد غیر دانشجوی دکتری زبان و ادبیات هم بتوانند سر در بیاورند
خواهشمند است که یک زیر نویس براش بنویسند!


در اخر از حسین درخشان هم که به این مطلب ما لینک داده بود ممنون ،هیت های وبلاگ یه تکونی خورد!

Monday، March 21، 2005

گوگل و نوروز


گوگل نوروز امسال با عوض کردن لوگو (البته فقط برای بخش فارسی اش) خوشگل تر شده! وا قعا چه دنیایی شده پیشنهاد این کار دو هفته نیست که شده بود(البته تا جایی که من می دونم از 8 مارس)و حالا گوگل به این سرعت لبیک گفته ! حالا فقط باید یکی به گوگل بگه که نوروز ما یکی دو روز نیست بلکه تا 13 فروردین یا همون 4 اوریل ادامه داره و تا اون موقع لو گو رو عوض نکنه.
البته این لو گو رو هم تو لیست لوگو های بخش فارسی وهم تولیست لو گو های اصلی خودش قرار داده :

Sunday، March 20، 2005

عیدتان مبارک


گلبــــن عیش میدمد ســــاقی گلعذار کو
باد بهار مـــی وزد بـــــــــادهء خوشگوار کو
هر گل نو ز گلرخی یاد هـــــــمی کند ولی
گوش سخن شـــــــــنو کجا دیده اعتبار کو
مجــــــلس بزم عیش را غالیه مراد نیست
ای دم صبح خوش نفس نـــافه زلف یار کو
حسن فروشی گلم نیست تحـمل ای صبا
دســـــــــــت زدم بخون دل بهر خدا نگار کو
شمع سحـــــر گهی اگر لاف ز عارض تو زد
خصــــــــــــــــم زبان دراز شد خنجر ابدار کو
گفت مگر ز لعل من بوسه نداری ارزو مردم
از ایــن هـــــــــوس ولی قـــــدرت اختیار کو
حافظ اگر چه در سخن خازنِ گنجِ حکمت است
از غــــــم روزگــــــــار دون طبع سـخن گذار کــو

عید بر همگی مبارک .
سالی نیک برای همگی ارزومندیم .

یا محول الحول والاحوال


حول حالنــــــــــــــا ا لی احسن حال
Friday، March 18، 2005

logo for "nowroz"


تو وبلاگ زهرایه مطلبی دیدم که به نظرم خیل جالبه و اونم درخواست از گوگل برای انتخاب لوگو برای عید نوروز .هر چند برای امسال دیگه شاید خیلی دیر شده باشه ولی لااقل برای سال بعد قطعی می شه.اگه موافقید می تونید برای گوگل نامه بفرستید .که البته یه متن پیشنهادی هم تو وبلاگ زهرا هست که میتونید از اون استفاده کنید ولی اگه همه خودشون بنویسند ارزشش بیشتراز کپی پیست(نوشتن کلمات انگلیسی به فارسی چقدر مشکله!) ساده است و شاید تاثیرش هم بیشتر باشه.
تو اخبار ساعت 10 شبکه سوم پر فروش ترین فیلم های امسال رو به ترتیب کما ، مهمان مامان ودوئل رو گفت در حالی که امسال فیلم مارمولک میگفتند که حتی تو نمایش محدودی هم که داشت تونسته بود رکورد تاریخ سینما ایران رو داشته باشه .نمی دونم صدا وسیما چطور حساب کرده که مارمولک رو حذف کرده اند .(البته شاید به خاطر توهینی بود که تو این فیلم به یک حیوون بی آزار می شد!).حالا واقعا کسی علتش رو می دونه؟
وضعیت اینترنت هم که به طرز خفنی قاطی است

Thursday، March 17، 2005

چهارشنبه سوری

امروز با یکی از بچه ها تو دانشگاه بودیم که خدایی معدن جک بود.کلی جک تعریف کرد تو یه مسیر خیلی کوتاه که داشتیم با هم می رفتیم که یه تعدادیش که یادم مونده رو اینجا مینویسم.


*از یه بسیجی میپرسن خدا کیه ؟ میگه نماینده ولایت فقیه در کاینات.

*از یه نفر که از مکه برگشته بود میپرسن تعریف کن چه خبر بود ؟ میگه بابا ،هیچی همه رفتیم کعبه ولی باز خدا خونه نبود همه موندند تو حیات.

*یک نفر حسین فهمیده رو تو خواب می بینه ازش می پرسه که احساست در مورد کاری که کردی چی بود ؟میگه از ما که گذشت ولی بگین برا تانک ها بوق بگذارند.

*یه بار یه سوسک به یه سوسک دیگه می رسه می پرسه خونه شما هم دانشجو داره؟- بدجوری این دوران بلاتکلیفی کنکور حال ادمو می گیره (البته برای من یکی که همیشه خدا گرفته است که دیگه بدتر ).ادم هیچ کاری رو نه می تونه شروع کنه نه این که کارهای نیمه تمامو تموم کنه! خلاصه بد وضعیتیه.یوم الله چهارشنبه سوری هم که گذشت.یادش بخیر سال پیش چهارشنبه سوری رو رفتیم ولیعصر که خیلی دیدنی بود و دقیقا مثل میدون جنگ .تو شون از هر قشروهمه رقم ادمی که فکرشوبکنید هم بود. از اونایی که با مامان بابا تشریف اورده بودند تا اونایی که به همراه دوستاشون (bباg وبالعکس).دیگه تو مملکت هر مراسمی داره به یه جور اعتراض تغییر کاربری می ده. از مراسم های محرم گرفته تا مراسم هایی مثل چهارشنبه سوری .شاید وقتی نظام داره همه چیز از مراسم های مذهبی مثل محرم گرفته تا نماز خوندن و رای دادن وبردن تیم ملی ومدال گرفتن یه ورزشکار و.. رو هم به حساب حمایت ملت از خودش حساب میکنه بالاخره مردم هم راهی پیدا میکنند تا اعتراض کنند .اونم ایرانی ها که تو این جورمسایل خبره اند.
امسال که حالمان بدجوری خرابه و توفیق نداریم تا بیایم از نزدیک زیارت کنیم ولی اونایی که رفتند التماس دعا !این روزا ادم همه چیزی که به عقل جن هم نمی رسه رو با چشماش میبینه . اونروز رو کامپیوتر یکی از بچه ها یک CD بود که توش حاج حسین رضازاده و کمپلت اعضای تیم ملی و ایوانف و خانوم ایوانف داشتند می رقصیدند .داشتم به چشمام شک می کردم .البته این فیلم مال امادگی برای المپیک سیدنی بود فکر کنم چون تاریخی که تو فیلم بود مال سال 99 بود .شاید هم من تازه دیدم و همه قبلا دیدند ولی خوب دیدن رضازاده تپل حین رقص جالبه!- نوباوه خبرنگار اعزامی ایران به امریکا مقیم شده!« روزنامه اقبال -دوشنبه» امریکا بده اخه ! ولی فقط برا ما !سیستم کامنت خود blogger نمی دونم چه مرگش بود که کار نمی کرد برا همین سیستم کامنت وبلاگ رو دوباره عوض کردم با haloscan که وقتی رفتم سایتش دیدم امکانات جالبی داره و در کل سرعت بالا اومدنش خیلی بهتر از خود بلاگر است . یا شاید لااقل برا من این طوریه.(کامنت بگذارید خوشحال می شیم!!)

Friday، March 11، 2005

Firefox

دارم یواش یواش به کار با Firefox عادت می کنم .اینکه اصلا با Internet explorer قابل مقایسه نیست حرفی نیست و من خودم مثل خیلی های دیگه خیلی وقته که IE رو گذاشتم کنار و از Opera به جاش استفاده می کردم ولی کم کم دارم به این نتیجه می رسم که این خیلی بهتر از opera هم هست اگه شما هم تو این قحطی نرم افزار خوب برای اینترنت دنبال یه چیز نسبتا بهتر میگردید Firefox فعلا میتونه یه انتخاب خوب باشه.(راستی کسی ازGbrowser خبرجدیدی نداره؟)
یه حسن ای که داره: تو مدل جدید فیلترینگی بی پدری که اساسی ریده به همه چیز این اینترنت دیگه یه صفحه به صورت کامل باز نمی شه برای همین من خودم یه proxy server روی سیستم خودم ایجاد کردم که می تونه تو یه شبکه محلی تو حالت تا 3 نفر رو سرویس بده وبرای استفاده از اینترنت هم تو قسمت cascading proxy می شه پروکسی های معمولی رو باهاش به صورت پشت سر هم قرار داد (cascade(و تو تنظیمات پروکسی برای Firefox هم ادرس پروکسی خودمون رو قرار داد که خیلی بهتر می شه .از هر نرم افزاری هم می شه برای ایجاد پروکسی سرور استفاده کرد ولی من خودم از این CCproxy استفاده میکنم که خوب هم جواب می ده .

2-تو چند پست قبل من نوشته بودم که هر کی دعوتنامه gmail می خواد نامه بفرسته .که یه عده که میل زده بودند نمی دونم به چه علتی نرفته اند دعوتنامه رو باز کنند. آخه وقتی که هر کسی رفت و میل باز کرد به فرستنده دعوتنامه خبر داده می شه ولی خوب خیلی ها نرفته اند باز کنند! حتما می دونید که دعوتنامه هایی که به ادرس yahooفرستاده میشه می ره تو bulk.برای همین باید برید bulk میلتون رو چک کنید.


3-دیروز تو yahoo news تو یه خبر اومده بود که به خاطره علاقه ایرانیان به ماهی قرمز به عنوان سمبل خوشبختی امسال هم قراره که 5 میلیون ماهی قرمز خوشگل اماده مردن باشند . اخه می گم راه دیگه ای نداره ؟ بابا این بدبخت های کوچولو چه گناهی کردند؟

4-پارسال بود فکر کنم که رهبر انقلاب (دامت برکاته)تو افاضات عید گفت که تعطیلات عید باید کم شه .با اومدن مجلس هفتم هم خیلی ها فکر می کردند که راست راستکی قراره تعطیلات رو کم کنند ولی فعلا که انگار الحمدلله عزیزان اصولگرا تو مجلس گشادتر از این حرفا تشریف دارند وخودشونم از مجلس به هر ترتیبی در می رند!

Thursday، March 03، 2005

معین در تبریزسه شنبه ظهر دکتر معین در اولین برنامه تبلیغاتی اش برای ریاست جمهوری امده بود دانشگاه تبریز . سالن تالار وحدت در همون دقایق اول پر شده بود وبقیه بچه ها هم تو ردیف های بین سالن رو زمین نشسته بودند یا که بیرون ایستاد بودن زیاد بود ولی فکر کنم بیشتر بچه ها اومده بودند که حرف بزنند تا اینکه بشنوند .
اول جلسه که با سوالات کتبی شروع شده بود ولی از همون لحظات اکثرا بچه ها خواستار این بودند که سوالات به صورت شفاهی برگزار بشه. معین تو این جلسه بسیار کلی گویی میکرد به جای اینکه دقیق رو سوال ها جواب بده.و تو چند مورد هم که می دید خیلی داره ضایع بازی میشه توضیح داد که چون میخواد بدون علم به مطلبی صحبت نکنه برا همین کمیسیون هایی برای این منظور ها در نظر گرفته شده که رو این موارد کار بشه!
اکثر سوالات رو می شد حتی قبل از رفتن هم حدس زد در سوالات کتبی که یکی شون هم در مورد استعفا بود جواب داد که استعفاش در اون زمان ناشی از تدبیر بوده نه فرار .ولی انصافا کسی از کف زدن کم نمی گذاشت ودایما بچه ها کف می زدند معین هم که انگار که خیلی دوست داشته باشه جو شبیه 8 سال پیش خاتمی باشه خودش هم تو یه مورد از بچه ها خواست وقتی که دارند برای سوال کننده دست می زنند عدالت احساساتی رو رعایت کنند و برای اونم دست بزنند که بچه ها براش کف زدند!!
از سولات کتبی تکراری قسمت کتبی که گذشت و رسید به قسمت سوالات شفاهی اولین نفر هم به خاطر اینکه میکروفنی که براش داده بودند صداش خوب نیست رفت پشت تریبون و سوالش رو که مثل قطعنامه های اخر راهپیمایی ها تو چند بند تنظیم کرده بود خوند و از اینکه چه تضمین هایی هست یا اینکه درمورد استعفاش همون حرف های تکراری رو گفت که معین هم تو جواب گفت که فکر می کرد سوال سخت می خواند ازش بپرسن ..
نفر دوم از دختر ها بود که به نسبت اشون که نصف بیشتر دانشگاه رو گرفته حضور نداشتند.و با صدایی که یه اپسیلون با گریه بلند فاصله داشت پرسی که ایا در کابینه دکتر معین موجودی به نام زن وجود خواهد داشت یا نه. که همه جمعیت براش کف زدند.معین هم گفت که عدالت جنسیتی که مطرح کرده برای همین موارد است .
دومین دختر هم در مورد سیاست خارجی پرسید و اینکه چرا ایران نمی تونه در سازمان های جهانی مثل WTO و .. حضور داشته باشه تو این مورد هم معین گفت که علت یه همچین بر خوردهایی ریشه در اختلافات داخلی داره واینکه ما بین خودمون نمی تونیم مذاکره کنیم.
سوال دیگه هم در مورد انتخاب محمد رضا خاتمی بود که ممکنه به خاطرش صلاحیت اش رو رد کنند که در پاسخ گفت که معیار های شورای نگهبان با نظرات اون ممکنه متفاوت باشه و معیارهای شورای نگهبان براش مهم نیست که همه کف زدند.
بعد یکنفر هم در مورد یکی از حرف های اول معین شاکی بود که چرا گفته "خرده فرهنگ " که دکتر معین هم گفت که منظورش تنوع فرهنگ ها بوده و قصد توهین نداشته.
نفر بعدی هم گفت که میخواد سوال سخت بپرسه چون انگار دکتر سوال سخت دوست داره و تو سوالش با توضیح تابلوی پشت سر معین که توش واژه هایی چون شعارهای اصلاحات نوشته شده بود و وسطش هم با رنگ سیاه نوشته بودند 110 و گوشه بالایی تابلو هم یک عدد 15 که با یک خط از چار چوبی که مثلا چارچوب قانون اساسی رو ترسیم می کرد جدا شده بود و یگ گوشه اش هم باز بود که به بیان ایشان مفری بوده برای افراد پیشین که قبلا اومده بودن که اصلاحش کنند ولی کاری نکرده بودند(این عکس رو من جایی پیدا نکردم که بگذارم اینجا) و در مورد حکم حکومتی و اینکه عکس العمل ایشون هم ایا مثل خاتمی قراره باشه که تعریف هم کرده بود معین هم جواب داد که نمی شه پیشگویی کرد و نمی شه از الان چیزی رو پیش بینی کرد و گفت که چی قراره بشه و عکس العمل چه خواهد بود و در مورد باقی هم جواب خاصی نداد که عدهای داد می زدند که جواب بده و معین هم یه ذره بیشتر توضیح داد که مثلا اگه بتونه انجام می ده.

در اخر هم یکی از بچه هایی هم که میگفت انگار از بچه های انجمن بوده از اینکه رای معین مطمنا از خاتمی کمتره پس وقتی خاتمی با اون پشتوانه نتونست معین با رای کمتر چطور ممکنه که بتونه بعد گفت که به نظرش استعفای معین ربطی به دفاع از دانشجویان نداشته و برای اماده شدن برای کاندیداتوری بوده معین عصبانی گفت که اینها همون توهین هایی که کیهان و رسالت بهش میکنند و اصلا درست نیستو همون پسره دوباره وقت خواست که بگه که کیهان و رسالت نمی خونه و تو 20 تیر هم کتک خورده
در حاشیه:
از لحن سوالات بچه ها می شد فهمید که اکثرا دنبال پاسخ نبودند وحتی وقتی معین هم زیر سیبیلی رد می کرد بجز یه مورد در مورد قانون اساسی زیاد گیر نمی دادند
تعداد دختر هاییکه برای سوال شفاهی اسم نوشته بودندا فقط 2 نفر بود.
معین از اول جلسه دایما داشت می خندید تا وقتی که سوال اخر حال معین رو گرفت.
معین در پاسخ به یکی از سوالات هم گفت که وجود نیروهای حراست برای دانشگاه نیاز نیست که بچه ها کف زدند.
یکی هم در اخر سوالش گفت که" سلام گرگ بی طمع نیست " که اینجا هم تعجب معین خیلی جالب بود .
برادران بسیجی هم در تمام مدت جلسه با چشمان تمام باز مراقب اسلام بودند که به خطر نیافته .

در اخر هم کسی از معین نپرسید که دقیقا می خواد چی کار کنه؟
همین جور الکی یاد این کاریکاتور سال 77 گل اقا افتادم:عکس های این نشست: