Thursday، September 29، 2005

...

ابتکار زیبایی از وبلاگ ساده تر از آب
با اینکه هنوز در ابتدای کار است ولی مشخص است که میتواند ابزار بسیار مفیدی باشه فقط چند تا چیز به نظر من بهتر است که اضافه بشود:

1)یه قسمت ثبت نام اضافه بشه و بشه لیست وبلاگ های که هر کسی علاقمند است براش لیست بشه .مثل قسمت های custmomize اکثر سایت ها.
2) بهتره که در قسمت توضیحات فقط یک description کوتاه از هر وبلاگ نمایش داده بشه .
3) امکان ارسال خبرنامه روزانه یا هفتگی رو هم میشه اضافه کرد برای اینکه احتمال فیلتر یک همچین سایتی کم نیست .(کمتر از بلاگ رولینگ که نیست ، خیلی هم بهتر است )
4) میتوان قسمت فارسی و انگلیس رو هم از هم جدا کرد تا مشکل چپ و راست بودن هم مثل الان شکل سایت رو بهم نریزه . یا میشه در دو ستون جدا تو یک صفحه نشان داد .
5) اسمش رو هم عوض کرد گذاشت 4 .هم سر راست تر است ،هم اینکه خب نیاز به محاسبه و چرتکه نداره .
گذشته از این شوخی آخری ، به نظرم خیلی ابتکار زیبا و بدردبخوری است .

-------

دیروز هم انگار که یه عده معلوم الحال (!) ریختند جلوی سفارت انگلستان . از صبح که تلویزیون داشت تیلیغ میکرد که قراره تجمع بشه . انگار یه عده واقعا از خداشونه که دوباره جنگ بشه . یکیش مثل همین شریعتمداری ک..(منظور کیهان ) .آخه مگه با اینجور قرتی بازی ها کار درست تر میشود یا خرابتر ؟ پس فردا که جنگ بشه این ضعیفه ها که نمی خواند برند جبهه . آخه" ما دشمن شماییم" هم شد شعار بدبخت . خدایا تو رو به حق هر کی دوست داری درهای بهشت رو دو سال دیرتر باز کن .(من برم خدمت و برگردم )

Sunday، September 25، 2005

انرژی اتمی

انگار این کامنت دونی هم برای خودش یک جور نظر سنجی است ! آقای عزیزی ای که تنها مخالف مطلب قبلی بوده و همه موافقان دیگه رو هم متاسفانه به کیش خود می پنداری ، لطف کن یک بار دیگه مطلب قبلی من رو بخون ، عرض کردم با دلیل و مدرک بیا لطف کن واثبات کن که تامین انرژی از طریق برق در رده 10 اولویت وزارت نیروست ، فکر نکنم از این همه فحاشی سخت تر باشد !
در ضمن فرموده اید که انرژی فسیلی تمام شدنی است ! آفرین به این هوشتان ! پس لطف کن بگو چرا ما الان از اینهمه ذخایر مشترک نفتی با کشورهای حاشیه خلیج فارس استفاده نمی کنیم ؟ مگه نه اینه که مفت مفت ،فعلا عرب ها دارند از این میادین پول در میارند؟ چرا ما داریم نفت میفروشیم که بعدش با پول آن نیروگاه اتمی بسازیم ؟ خب چرا مثل آمریکا نفت مان را که ارزانترین منبع انرژی است برای خودمان نگه نمی داریم ؟
و صد البته حساب دو دوتا چهارتاست ! بنشین فکر کن (یا اگه دلت میخواد وایستا فکر کن) ، مگه حضرت عالی نمی دانید ذخایر گاز ایران تا 100 سال (قبل از میادین جدید ) و نفت تا بیش از 30 سال در این مملکت آنهم با این حساب که ما داریم الان اینهمه میفروشیم دوام میارند .خب آدم حسابی کدام نیروگاه اتمی دنیا عمرش بیشتر از این است ؟ و هزاران دلیل که ای کاش می شد خیلی علمی تر بحث کرد نه مثل همین کلی گویی هایی که بیخودی برخی فکر کنند .
در ضمن اگه به قلدر بازی است که کره شمالی قلدرتر از ما بود . بیشتر از ما هم پیش رفته بود . خب نتیجه چی شد ؟ جز بد بختی ملت اش چی گیرشان آمد؟ الان هم که عقب نشینی کردند (نکردند؟)
اگه اینقدر ساده اید که فکر کنید که دنیا وایستاده و تماشا میکند که کشوری مثل ایران بیاید بمب اتم بسازد با نهایت احترام خیلی ساده اید! چه شد اینهمه حمایت های اروپا تو این دو سال از ایران در برابر امریکا ، با یه سخنرانی یه آدم (...) همه زحمات دود شد رررررفت . الان دیگه امتیاز هایی هم که میشد گرفت هم دود شد رفت هوا ، باور ندارید صبرکنید ، تماشا کنید .
در ضمن اگه دلتان به امثال روسیه و چین خوش بود ،که دیگه باید فاتحه تان را خواند . هیچ کشور ازگلی نمی آید حمایت کشورهایی چون آمریکا و انگلستان و استرالیا ،آلمان،فرانسه و.. رو بفروشه به ایران . که امروزش با فردایش تومنی ،یک میلیون تفاوت دارد .
عزیزان دل برادر این پست خیلی طولانی شد( علی رغم خواست خودم که هیچ گاه نخواستم طولانی بنویسم ) ولی آخرین مطلب ، همه کشورها و ملت ها بدنبال منافع ملت خودشان هستند .اولویت برای همه دولتمردان رفاه در وحله اول برای داخل مرزهای خودشان ، تا حالا کشوری را دیده اید که برای دعوای دو نفر دیگه (آنهم خارج از مرزهایش ) یقه خودش را پاره کنه ؟ مگه نه اینه که همه کشورها الان در به در ، برای رابطه با اسراییل مسابقه گذاشتند . تنها کشوری که نمی داند در چه عصری زندگی میکند ماییم ، و هنوز هم با اینهمه بدبختی در فکر اصلاح جهان هستیم، همه اینها توهمات است ، خوب میشوید !
--- پی نوشت از وبلاگ ابطحی:
دیپلماسی هسته ای: تأمین منافع دیگران
متأسفانه در دیپلماسی هسته ای ناموفق نیویورک همه­ی دنیا از مسئله­ی قطعنامه علیه ایران سود برد جز خود ایران. اروپا و امریکا خوشحال بودند که با اکثریت آراء قطعنامه علیه ایران را تصویب کرده اند. چین و روسیه که ایران به وتوی آنان چشم دوخته بود و روز قبل علیه قطعنامه مصاحبه کرده بودند، با تأخیر یک روزه به نام دفاع از ایران، حتماً امکانات خوبی برای کشورشان گرفتند و ممتنع رأی دادند.
هند و پاکستان که دو روز قبل، آقای احمدی نژاد شخصاً با روسای آنان تماس گرفته بود و از همکاریهای آنان تشکر کرده بود، رأی منفی و ممتنع دادند.
حتما این کامنت را در قسمت نظرات هم ببینید:

فاطمه : 2 مهر84

دولت وطرفدارانش ازکجا به این نتیجه رسیده اند که همه مردم خواهان دستیابی به انرژی هسته ای هستندکه پای مصدق را هم که تادیروز تکفیر می کردندبه میان کشیده اند ؟براساس کدام نظرسنجی؟؟(لا مصب لینک ندارد .فقط مربوط به 2 مهر 84)

Thursday، September 22، 2005

بمب گوگلی ونجف زاده

این الفنون انگار داره واقعا تمام راهی رو که آمریکا بایستی سالیان سال برای رفتنش زحمت می کشید رو داره برای اونها آسون می کنه و با این سخنرانی که انجام داد انگار مسله شورای امنیت رفتن پرونده اتمی ایران رو هم آسونتر کرده . تنها ملتی هستیم تو دنیا که ریس جمهورمون تو سخنرانی بیست دقیقه ایش یک ربع بینش برای روسای جمهور جهان تدریس میکنه ، نصف اش رو از فلسطین حمایت میکنه ، یه دودقیقه هم راجع به کشور خودش . بی نظیره !
اینکه تو ایران یک نظر سنجی درست حسابی نیست یکی از بدی هاش هم همین جاست .کاش واقعا میشد فهمید چقدر از ملت ایران مایل به داشتن برنامه های اتمی در حال حاضرند . الان تو تلویزیون یک گزارش داشت پخش میکرد که کار نجف زاده بود و داشت مسله نشنال جئوگرافیک رو یه جوری ربطش میداد به مسله انرژی اتمی . اینکه این آدم تفکری بیش از گوسپند ندارد سر جای خود ولی این بابا به خودش زحمت نمی ده اصلا ببینه این کار از طرف چه وبلاگ هایی بود ، همون هایی که نصف شون فیلترند . بعد گزارش بهتر است که وقتی فردی در مورد چیزی گزارش تهیه میکند که فرق اینترنت رو با مانیتور نمی فهمه بهتره بده یکی قبلش بخونه . افت داره برای سیمای جمهوری اسلامی که بیاد بگه بعد از مسله خلیج فارس ایرانی ها بمبی رو ساختند که "بعدها " بمب گوگلی نامیده شد! خیلی بده ، این قبیل بمب ها که برای بالا بردن رنک صفخات دلخواه در نتایج انجام میگیره ، اون موقع هم تازه نبود
بمب گوگلی بمباران گوگلی
در ضمن این مسله اصلا مسله حمایت از دولت نبود . اینکه خیلی واضحه . دلیل اش هم همه وبلاگ هایی که از این مسله حمایت کرده بودند .
اینکه ایران با اینهمه نفت ، نیازی به تولید برق از طریق انرژی هسته ای نداره واضحه ، همه می دانند هزینه ساخت ونگهداری یک نیروگاه اتمی برای تولید برق چندین برابر نیروگاه های با سوخت گازه، وقتی ما داریم در به در دنبال جا برای صادر کردن گاز هستیم چرا از طرق دیگه میخوایم برق تولید کنیم . این یه سوال لااقل برای خود من هست ، اگه کسی خیلی ادعاش میشه فقط به این یه سوال با آمار و ارقام درست جواب بده ! خودتان که میدونید فعلا تو لیست تامین منابع انرژی برق ایران انرژی هسته ای رده دهم هم نیست . یعنی اصلا با این تعداد نیروگاه (تامین برق که فعلا فقط بوشهره) خودشون هم به تامین برق از طریق اتم فکر هم نمی کنند. پس اینهمه هزینه ها برای یک کشور جهان سوم که هزاران مشکل داخل مرزهایش برای ملت اش بوجود آورده برای چیست ؟

Monday، September 19، 2005

وبلاگ نویسی

یکی از کاربردهایی که یه عده از وبلاگ ها دارند اینه که مثلا وبلاگ باید تابو هایی رو که بیخودی تو یه جامعه بوجود میاند رو بشکنه . ولی این تابو ها اکثرا تو دایره فکری یه عده همینه که مثلا یکی بیاد خیلی راحت از مسایلی که شاید زیاد هم متناسب جامعه فعلی ایران نیست خیلی بی پرده بنویسه . تو این زمینه هم چیزی جز مشروب خوردن ویا گاهی هم حتی سکس چیز دیگه ای به مخیله شون نمی رسه .مثالش هم که فراوان است .
ولی جامعه امروز ایران به نظر من چیز های خیلی مهمتر و مضر تر از این تابو ها رو با خودش داره. مثلا اینکه هیچکدام از ما حتی در زمینه بیان نظراتمان هم مشکل داریم . اگه شما به مصاحبه های تلویزیون دقت کنید میفهمید چی میگم .ما همه مون در برابر برخی سوالات کلیشه ای همیشه جواب های کلیشه ای داریم .هیچگاه یاد نگرفتیم که میشه آدم همیشه همون جوری که هست و واقعا فکر میکنه نظرش رو بگه . یعنی اصولا ما ملتی هستیم که اصولا برایمان خیلی فرق میکند که داریم با یه رادیوی بیگانه صحبت میکنیم یا با تلویزیون ایران . اونروز تو تلویزیون مصاحبه ای بود در مورد نوع لباس . از هر تیپی هم که سوال میپرسیدند موافق دخالت دولت و تصویب قانون در زمینه لباس بود ، حتی خیلی از تیپ هایی که مطمئنا اولین کسایی میشوند که در صورت تصویب قانون مخاطب قرار میگیرند . یا مثلا فرض کنید مصاحبه ای در مورد شرکت در راهپیمایی باشد ،محال است کسی رو ببینیم که بگه من شرکت نمیکنم ،کاری هم با سانسورهای تلویزیون ندارم ، ولی تو این موارد هم حتی افرادی که مطمنا شرکت نمیکند هم نظری مخالف نظر خودشون وبیان میکنند.
برعکس این هم هست ، اونهم تو مصاحبه ها یا همین بیان نظرات تو رادیویی مثل رادیو فرداست . خیلی تعجب اور است که چرا وقتی صحبت فقط یه جامعه است اینقدر دو رویی وجود داره؟ خیلی ساده است مطمئنا کسی رو که مثلا نظری خلاف خواست تو یه مصاحبه بیان کنه اعدام نمی کنند . ته اش اینه که بالاخره پخش نمی شود ولی دورویی نمی شه .
به نظر شما یه همچین مسایلی خیلی بدتر از تابوهای دیگه نیست؟

Wednesday، September 14، 2005

پرسش مهر

اگر امسال زبانمان لال احمدی نژاد بخواد پرسش مهر مطرح کنه اون سوال چی میتونه باشه؟
اگه یادتون رفته پرسش مهر همون سوالی بود که خاتمی تو چند سال ریاست اش ، اول مهر برای بچه ها تعیین میکرد.

Thursday، September 08، 2005

Local Host

سرور محلی
اگر تا به حال خواسته باشید سایتی را طراحی کنید چنانچه بخواهید از Asp (active server pages) یا php و یا از کد های Javascripts,vbscripts در صفحاتتان استفاده کنید حتما میدانید که چنین صفحاتی بایستی بر روی سرور اجرا شوند و به همین دلیل نیز اسکریپت های سمت سرویس دهنده خوانده میشوند.که میتوان برای ایجاد صفحات پویا (Dynamic html) استفاده کرد . در اینصورت این کدها بر روی سرویس دهنده یا سرور اجرا میشوند و در حقیقت مرورگر بر روی کامپیوتر سرویس گیرنده چیزی جز صفحه html معمولی را دریافت نمی کند.البته اسکریپت های java و vb میتوانند برای سمت سرویس دهنده یا گیرنده مورد استفاده قرار گیرند ولی چون امروزه اکثر مرورگرهای نوشته شده برای وب از java حمایت میکنندبنابراین از جاوا برای سمت سرویس گیرنده و از اسکریپت های vb برای سمت سرویس دهنده استفاده میشود .البته همانطور که گفته شد الزامی نیز در این رابطه وجود ندارد و از javascripts برای سمت سرویس دهنده هم میتوان استفاده کرد.
اما نکته ای که در اینجا میخواستیم به آن اشاره کنیم اینکه بنا به دلایل بالا در زمان طراحی سایت نیاز است که به طور دایم online بوده و برای تست کردن ویا دیدن نتیجه فایل ها را به روی سرور انتقال داده ونتیجه راببیند که علاوه بر مشکلات مربوط به online بودن وکند شدن روند برنامه نویسی ، اگر فضای خریداری شده دارای محدودیت پهنای باند نیز باشد باعث به هدر رفتن بی مورد پهنای باندمان ویا افزایش ترافیک بر روی سرور خواهد شد .
برای همین و یا به دلایل گوناگون دیگر خیلی وقت ها نیاز به یک سرور محلی داریم که بر روی کامپیوتر شخصی مان ایجاد کنیم که مشکلات مربوط به ارتباط با یک سرور خارجی را نداشته باشد.برای اینکه بتوانیم یک سرور ایجاد کنیم میتواننیم از IIS(internet information service) استفاده کنیم .که چون این سرویس در ویندوز nt نیز ارایه شده پس نیازی به نصب یک ویندوز سرور نداریم و فقط کافیست همین سرویس را بر روی ویندوز nt داشته باشیم.که البته این سرویس در زمانی که سیستم عاملxp به صورت typical بر روی سیستم نصب شده باشد به صورت پیش فرض (default) نصب نمی شود و برای نصب آن بایستی از
control panel>add or remove programs>add/remove windows components
را انتخاب کرده و از انجا Internet Information Service(IIS) را انتخاب کنیم که در حین نصب CD ویندوز نیز خواسته خواهد شد.پس از نصب حال اگر در مرورگر اینترنت آدرس http://localhost/ را وارد کنیم میتوانیم صفحات پیش فرض را با عنوان:Welcome to Windows Xp Server Internet Services مشاهد کنیم .البته میتوان به جای localhost اسم کامپیوتر را نیز وارد کرد . شاخه پیش فرض مربوط به ریشه وب در آدرس :


(windows drive) \ inetpub\wwwroot\


ایجاد خواهد شد و شاخه های مربوط به mailrootنیز در داخل پوشه inetpub ایجاد خواهند شد. البته سرویس IIS دارای سرویس های دیگری جز وب و mail مانند سرویس دهنده SMTP,MNTP,... نیز هست که در اینجا ما به آنها نمی پردازیم .ولی اگر هدف از ایجاد سرویس دهنده ایجاد یک شبکه Intranet باشد میتوان سرویس های دیگر از جمله mail و RAS و...را نیز به آن اضافه کرد و یک سرویس دهنده کامل ساخت.همانطور که اشاره شد شاخه ریشه وب در داخل پوشه Inetpubخواهد بود که میتوانید به راحتی فایل هایتان را بدون نیاز به برنامه های ftp و upload(!) به داخل پوشه wwwroot انتقال داد ولی برای اجرای آنها بایستی از مرورگرتان استفاده کنید .به این ترتیب میتوانیم صفحات ASP و یا یا دیگر صفحات با اسکریپت های سمت سرویس دهنده را اجرا کنیم.ولی سرویس دهنده ای که ایجاد کرده ایم قابلیت حمایت از php را ندارد و برای اینکه بتواند قابلیت حمایت از php را نیز داشته باشد میتوانیم Installer آن را از سایت php.net بسته به نگارش انتخابی دانلود کرده و بر روی سیستم نصب می کنیم. در این صورت سرویس دهنده مان قابلیت پشتیبانی از صفحات php را نیز خواهد داشت .
اگر نیاز به پایگاه داده (Database) نیز بر روی سرور محلی مان داشته باشیم میتوانیم Microsoft access را که به همراه Microsoft office در یک CD اریه میشود را نصب کنیم .
البته اگر بخواهیم همه افراد موجود در شبکه بتوانند صفحات موجود در سرویس دهنده را بر روی یک شبکه ببینند بایستی به شناسه کاربری IUSR_SERVER_NAME که در زمان نصب IIS ایجاد میشود حق دسترسی بدهیم .
حال یک سرویس دهنده وب کامل داریم که میتوانیم برای طراحی سایت ها و صفحات بدون مشکلات اشاره شده و یا به عنوان یک سرویس دهنده در شبکه اینترانت استفاده کنیم