Tuesday، June 29، 2010

نقاشی

نقاشی های دوست داشتنی از نمایشگاهی ژاپنی در پاریس


 

Thursday، June 24، 2010

ایتالیا هم حذف شد


امروز صبح که رسیدیم تو آزمایشگاه دوستای ایتالیایی مون برداشته بودند پرچم ایتالیا رو پرینت گرفته بودند زده بودند رو مانیتورهای ما و از صبح شاد و شنگول بودند. عصر که ایتالیا بازی داشت من رفته بودم سر کلاس، بعد هم که همه مستحضر باید باشید، به فنا رفتند. برگشتم دیدم پرچم ها رو به قول خودشون ریسایکل کردند و دو تا رو چسبوندند به هم و یه پرچم ایران ساختند، زدند رو کامپیوتر ما! بامزه حالا برداشتند نشان وسطش رو هم نقاشی کردند که پرچم ایران رو کامل ساخته باشند.
حالا از این ور طرفدار های ایرانی ایتالیا رو نمیشه دلداری داد.

Sunday، June 20، 2010

گل همین پنج روز و شش باشد


یه گل فسقلی خریدم، فکر کنم همون قضیه ژاله (کتاب اول - درس مروبط به ژ) بشه و گله خشک بشه از بس باهاش ور رفتم و آب داده بهش.

Tuesday، June 15، 2010

در رد یا تایید تقلب

تو این چند روز یک فایلی دیدم برای پاسخ به تقلب در انتخابات پارسال در ایران که یکی از بچه های دکتری ریاضی "آقای امید نقشینه" گردآوری کرده اند. به نفسه برخورد منطقی اینچنینی که بعد از یک سال دریافته شده که بهتر است در اوقات فراغت دفن کردن هفتگی جنازه سبز ادعایی اندکی نیز به پاسخ دادن فکر کنیم، قابل تقدیر است و به قول فردوسی پور لااقل به عنوان یه همدانشگاهی از ایشون کمال تشکر رو دارم. 
اما واقعا بهتر نیست اگر متنی قرار است به عنوان مقاله ای علمی پاسخ به سوالات مطرح شده باشد، دیگر بهتر است خالی از بیانیه های سیاسی باشد. اما بعد، فقط در مورد بحث های علمی که در آن مطرح کرده اید صحبت میکنیم، در مورد تست بنفورد، چون به همان نتایج قبلی استناد کرده بودید و کاری جدیدی نبود، بحثی لازم نیست، درست است که این تست تنها احتمال وجود تقلب را بیان میکند و کسی شکی در آن ندارد، اما بهتر است بیان شود که این تست در مورد انتخابات پارسال احتمال عددسازی برابر 99 درصد، کاملا شک برانگیز است، در حالی که همین تست در مورد انتخابات ریاست جمهوری قبلی نیز در همان مرجع انجام شده و همچنین آرای ایالت فلوریدا (همان مرجع)، میتوانید مقایسه کنید.
اما در مورد خطی بودن آمار که هنوز هم به نظرم یکی از مشکوک ترین اشتباهاتی است که پارسال صورت گرفت، (با احتساب اختلافات فراوان در گزارش های ارایه شده که اگر خاطرتان باشد در گزارش آمار تفکیکی بارها آمار از روی سایت وزارت کشور برداشته شد تا اصلاح شود به طوری که مثلا در مرحله اول یادم هست که مجموع آرا نیز حتی حدود 80 هزار رای تفاوت داشت).
یکی از منابع رفرنس داده شده در رد احتمال وجود تقلب برای نتایج خطی مطلب نت سیلور است، همان مطلبی که در همان زمان در سایت الف نیز منتشر شد.
در همان زمان نیز من در مطلبی پاسخ برای همان ادعا را نوشتم:

این روند خیالی که اگر به اینصورت آرا آمریکا اعلام میشد، یک بازی با اعداد خنده دار است. آمریکا 50 ایالت دارد، برای همین برای اینکه این ترتیب5 تایی اعلام شود (بر اساس الفبا ایالات در نظر گرفته اند) تا بتواند خطی باشد کاملا خنده دار است. برای اینکه خیلی ساده احتمال اعلام در 5 بازه برابر ترکیب 49 و 4 میشود یعنی به عبارتی 211876 حالت مختلف. خوب بدیهی است که در یکی از این حالت ها ممکن است رگرسیون خط نزدیک به یک باشد. (اما بایستی در نظر داشت که در آمریکا این حالت رخ نداده!!) خیلی هم نا معقول هم هست که عدل همین اتفاق بیافتد. تازه نکته جالب دیگه این هست که در ایران نمودار در 6 مرحله به اینصورت در آمده. اما این محقق  آمار برای این در 5 مرحله این کار را کرده چون آسانتر بوده، برای 6 مرحله وضعیت اسفبارتر هم هست، در آنصورت تعداد حالات برابر 1906884 است یا چیزی حدود 2 میلیون حالت.

این احتمال نیز خودتان بهتر در جریان هستید. اما در مورد شبیه سازی که برای اعلام نتایج انجام داده بودید، احساس نکردم جدی گفته باشید، اما انصاف داشته باشید، مرتب کردن صندوق ها و تعیین نقاط اعلام رای نزدیک آمار اعلام شده ( در صورتی که حداکثر رای هر صندوق در حدود چند هزار در برابر گام چند میلیون آمار اعلامی) خوب باید نیز بسیار شبیه هم باشند، مگر واقعا قبل از شبیه سازی انتظار دیگری داشتید؟ این کجایش شبیه سازی اعلام نتایج است؟ این دقیقا معادل همین مطلبی است که تعداد اعداد بسیار زیادی را از اول در چند استپ چنان مرتب کنیم که حتما شیب حفظ شود. که در بالا توضیح داده شده است.

البته بحث در مورد انتخابات پارسال بسیار است، اما بهتر میدانید که پاسخ را چطوری میدهند.
پ.ن : در ضمن من عادت ندارم ولی انگار کلا بعضی ها علاقه زیادی به استفاده از علامت تعجب دارند، برای اینکه حتما القا کنند که مطلب بسیار غیر واقعی، یاد خبرهای بولتن دانشگاه افتادم و البته ایضا فارس. اگر شما نیز عادت داشتید خودتان به جای همه نقطه ها علامت تعجب بگذارید.

Wednesday، June 09، 2010

همشهری جوان در غربت


یکی از مجلاتی که معمولا در ایران میخوندم که عمرش استثنائا طولانی است، همشهری جوان بود، فکر کنم نیاز به معرفی نداشته باشه، در مجموع چیزهای خواندنی و خوبی داره. ولی چون این مجله هیچ سایت و نسخه آنلاینی نداشت برای همین دیگه ارتباطمان از وقتی اینجا اومدیم باهاش قطع شده بود، فقط گاها چند صفحه منتخب رو به صورت pdf قرار میدادند که رفته رفته هم کم میشد، ولی همین امروز کشف شد که نسخه pdf دو سه شماره قبل رو به صورت آنلاین قرار میدند، نمیدونم از کی این کار شروع شده، ولی نباید خیلی وقت باشد، در هر حال جای بسی خوشوقتی بود برا ما و تشکر لازم شدند این بچه های همشهری جوان.
شماره هایی هم که در دسترسند از شماره 248 به این ورند، البته یه چیز دیگه هم اینکه در واقع حتی شمارههای جدید هم در سایت قرار میگیرند ولی لینک نشده اند! یعنی فقط در همان آدرس شماره جدید رو بزنید میتونید میتونید همه رو دانلود کنید، البته اگه تو ایرانید برید از همون دکه ها ابتیاع کنید.

Tuesday، June 01، 2010

عربستان که واقعا عذرشان قبول است و انتظاری ازشان نیست، لاغر میشوند موجودی حساب هایشان کم شود، رهبر لیبی هم که رسالت اش انگار مسلمان کردن مانکن های اروپایی است، مصر هم که نعوذبالله باعث رنجش همسایه عزیزش نمیتواند باشد، پاکستان و دیگر کشورهای گوگولی هم که بنده خداها باید اول اجازه بگیرند، ما هم که در ایران مشغول مدیریت جهانیم و با بزرگترین فتنه عمیق و خانمان برانداز تاریخ با ارتش تا به دندان مسلح به تجهیزات پیشرفته چون سکوت و دستبند سبز هستیم  یا در اوقات فراغتمان دامن و مانتو خانم ها را متر میکنیم. فقط یه دو میلیون انسان دو ساله که در محاصره اند، حالا بگذریم که یک طرفشان هم مثلا هم کیششان هست، حالا از یه جای دیگه دنیا که هنوز یه  ذره انسانیت سرشان میشود، همین ترکیه، چند کشتی کمک فرستاده شده  از طرف نهادهای حقوق بشری به غزه، که یه عده وحشی ریختند غارت کردند و حداقل 10 نفر رو کشتند، وسط آبهای بین المللی، یعنی همچین دنیایی شده،