Saturday، April 30، 2005

No tilte


یه مدتی است که onlineنمی شدم و تو این مدت سرم به خاطر بعضی کارا شلوغ بود و صد البته بی حوصلگی مذکور نیز فعلا پابر جاست.
تو این مدت یک اکانت تو flickr ساختیم و چند عکس گل وبلبل برای افتتاح گذاشتیم .قرار بود برویم نمایشگاه high tech که فرصت نشد تا چند تصویر هم از انجا بگیریم فعلا برای افتتاح تا بعد.
و چیز دیگه ای هم که بود مسله حمایت از زندانیان ازادی بیان یا مشخص تر اکبر گنجی بود که من تازه فهمیدم و خلاصه اینکه ما هم یودیم ولی جا ماندیم!
این روزها نیز انتخابات نیز داغتر شده و برخی افراد را در زمان پیری به چه کارهایی که وا نمی دارد 1 2 !!(تصاویر از بر ما چه گذشت)(Attention:این پست اقای تمدن حاوی .5 مگابایت تصویر است-بابا انصاف هم خوبه پسوند بهتر از bmpسراغ ندارید؟)
در مورد انتخابات من هم سوال داستم که میخواستم از دکتر معین بپرسم .وقتی که اومده بود دانشگاه هم خیلی دوست داشتم بچه ها به جای سوالاتی که اکثرا روشن بودند و تکراری (!!) سوالاتی روشن بپرسند مثل سوالات ف.م.سخن
من خودم هم می خواستم سوالاتم رو جمع بندی کنم و برای دکتر بفرستم ولی انگار که در چنین شرایطی نیز نبایستی زیاد منتظر پاسخ بود.

در ضمن این هفته قراره که نتایج کنکور ترشد رو هم اعلام کنند برای ما هم دعا کنید.

Saturday، April 23، 2005

flickr

شايد اين روز ها نام flickr براي كاربران دنياي مجازي نامي اشنا باشد اشنا تر از نام هايي چون hello و picassa.خبر خريد flickr از سوي ياهو شايد مهم ترين خبر سالب حتي مهم تر از افزايش ميل هاي گيگا بايتي گوگل.البته اين بار اين ياهو است كه بايستي ديگر رقيبان را به دنبال خود ببيند .كاري كه شايد قريب چند سال است كه گوگل با رقيبانش ميكند وهميشه هم ديگران را به دنبال خود كشيده است.زماني كه ميل هاي رايگان از تك رقم هاي مگا بايتي تجاوز نمي كرد گوگل به يك باره سرويس ميل رايگان يك گيگابايتي اش را عرضه كرد تا ديگر رقيبان را نيز وادار به افزايش ظرفيت هايشان كند كاري كه تا به امروز ياهو پس از دو بار افزايش به 250مگابايت وهات ميل نيز به همين مقدار البته براي مشتركان كمتر انجام داده است.البته ياهو نيز قول افزايش ميل هاي رايگانش را به يك گيگ داده است.اما flickrچيست؟ودر كجاي اين رقابت قرار ميگيرد؟با ارايه سرويس هاي نويي چون اوركات و يا خريدblogger از سوي گوگل در سال گذشته ميلادي نشان داد كه گوگل به جز موتور جستجوي قدرتمندش خود را وارد ديگر عرصه هاي بعضا نوين وب كرده است.كاري كه مي رفت تا جايگاه ديگر رقيبان اين عرصه به خطر بيافتد در اين ميان نيز ارايه yahoo 360 كه سرويسي در نوع orkut گوگل را پيشاپيش خود مي بيند نمي تواند پاسخي در خور باشد.اما زماني كه دوربين هاي ديجيتال جزو محبوبترين وسايل الكترونيكي قرار گرفته و فراگيرترميشوند وعكاسي ديجيتال روز به روز اسانتر و كاربردي تر ومحبوب تر ميشود چيزي بيش از يك فتوبلاگ در اين عرصه نياز است بدون شك سايتي چون flickrمي تواند پيشرو چنين سرويس هاي باشد.چيزي كه مسولان ياهو به خوبي ان را در يافته اند و شايد همين سرويس بتواند با فراگير شدن همه گيرش براي ديگر سرويس هاي جانبي ياهو نيز راهگشا نيز باشد و حتي بتواند با بودن امكاني چون orkut و blogger سرويس نوپاي yahoo360 را از سايه رقيبان قدرتمندش بيرون بياورد.
اين سرويس كه فعلا نسخه بتا است(نسخه ازمايشي) براي هر كاربر كه به طور رايگان ثبت نام كرده است 10 گيگابايت پهناي بايت(band width) را ارايه ميكند كه شايد براي خيلي ها عدد بزرگي نباشد اما خود flickr همان گونه كه اشاره شد چيزي بيش از يك فتوبلاگ معمولي است .براي عضو شدن و استفاده از خدمات ان نيز بايستي به طور معمول در ان ثبت نام كنيد(register)كه تنها با وارد كردن ادرس پستي و انتخاب id وپسورد ميتوانيد در ان log in بكنيد.حال ميتوانيد به اساني البوم خودتان را ساخته وتصاويرتان را ارسال كنيد براي شان نحو نمايش شان در سايت را مشخص كنيد و يا حتي نحوه دسترسي به تصاوير را تعيين كنيد كه همه اجازه ديدن تصوير مورد نظر را دارند(public view) يا اينكه ان را به افراد خاص يا خودتان محدود كنيد كه همه اين موارد را براي تك تك عكس ها ميتوان تعريف كرد.امكان جالب و در عين حال بسيار مفيد ديگر نيز امكان برچسب زدن (tag) بر روي تصاوير است كه به عنوان كلمه كليدي (key word) كار جستجو را در ميان تصاوير اسانتر ميسازد.ميتوانيد ازتصاوير در وبلاگتان استفاده كنيد و يا در سايت و وبلاگتان (البته تصاوير خودتان)را به هر صورت يا ترتيب(جديدترين-محبوبتربن-تصادفي) وتعداد و در سه سايز انتخابي نمايش دهيد.كه اين را نيز با وارد كردن كد هاي (جاوا)اريه شده در سايت و وبلاگتان در محل دلخواه ميتوانيد انجام دهيد.اما تا اينجا را داشته باشيد تا امكان جستجو اسان در ارشيو هاي ديگران را نيز به ان اضافه كنيد كه با استفاده از همان تگ ها يا برچسب هاي تصاوير به اساني ميتوانيد تصاوير دلخواهتان را بابيد يا تصاوير ديگران را ببينيد(البته تصاويري كه به صورت عمومي هستند يا اجازه دسترسي داريد) و حتي در مورد هر تصوير نظر بدهيد يا نظرات ديگران را در مورد ان بخوانيد. امكان جستجوي تصوير به صورت موضوعي يا جستجو بر حسب افراد و...كه بايستي خودتان امتحان كنيد.
زماني كه هر روز يك نو اوري و يا يك ركورد شكني از غول هاي فناوري را شاهد هستيم چنين سرويسي رقابت بين گوگل و ياهو و مايكروسافت و يا ديگران را در عرصه ديگري غير از موتور هاي جستجو بيشتر (و بهتر و زيباتر براي كاربران )ميكند با اين تفاوت كه اين بار ديگر ياهو پيشتاز است .

Saturday، April 16، 2005

کنکور دو مرحلهای

در کشور ما پست های مدیریتی به نسبت اهمیتی که دارند رابطه معکوسی با شعور و سطح سواد کسی دارد که ان جایگاه را در اختیار میگیرد . برای همین اموزش عالی نیز از این قاعده کلی کشورمان مثتثنی نیست . از وقتی که صحبت دو مرحله ای شدن کنکور شده است کل ماجرا که فقط در حد یک طرح در پیک سنجش مطرح شده بود و فردایش هم در تلویزیون تا حد نسبتا زیادی از طرح ذکر شده تکذیب شده بود ولی انگار روند تصمیم گیری در این مملکت گل و بلبل جز به کیری ترین وضع ممکن راه دیگری برای خود نمی یابد .کل طرح که از نظر احمقانه بودن بیشتر به دروغ اول اوریل شباهت داشت ولی انگار یک بار دیگر نیز فرزندان مسولان و اقازاده های عزیز بایستی به هر طریق ممکن از سد های موجود بگذرند.همه ما به یاد داریم مسله خرید خدمت را و اینکه چرا تصویب شد وچرا ادامه یافت ویا اینکه به چه دلیلی قطع شد.و حال نتیجه ان شده که تمامی هم ورودی های عزیز که یک سال پشت کنکور مانده اند کارت معاف از خدمت شان را در جیب شان احساس کنند و ما نیز که انگار قرار نیست شانسمان یک بار هم که شده به تخمی ترین (ببخشید واژه معادلی یافت نشد)قوانین این مملکت جای خالی بدهد بایستی در کنار انبوه مشکلات دو سال را نیز به ولایت مطلقه فقیه خدمت کنیم.
در طرح مربوط به دو مرحله ای شدن کنکور ،امتحان زبان به صورت جدا بوده و کسانی که مدارک تافل یا تولیمو دارند از این امتحان معاف خواهند بود و بعداز قبولی در دو کنکور نیز پذیرش از طریق مصاحبه خواهد بود که از همین الان هم میتوان افرادی را که پذیرش میشوند حدس زد. دانشجویانی عزیز که شب ها تا به صبح و ایضا از صبح تا شب را در اتاق اساتید خوابیده و یا به منابع لایزال ولایت متصلند به راحتی پذیرش خواهند گرفت.
سوز همه این اقدامات یک طرف و این که ببینی اقایان با قرقره کردن بالا اورده های دیروز مقام عظمای ولایت در مورد یاد گرفتن زبان دارد از دو مرحله ای شدن کنکور حمایت میکند یک طرف.البته در این مملکت که ریس مجلس زمان ازمون دستیاری را تعیین میکند و نماینده فرمان قتل فله ای میدهد هر غیر ممکنی غیر ممکن نیست.
البته نه اینکه فکر کنید که چرا ناگهان به این فکر افتاده ام که در این مورد بنویسم که میدانم همه حرف ها چه زده شوند و چه در دل بمانند ماحصلی یکسان دارند. ولی اخر چه کسی قرار است پاسخگو باشد از همان روز ثبت نام هر روز یک روایت و برداشت جدید . یک ماه مانده به امتحان مشخص میشود که قرار نیست کسی از ماشین حساب استفاده کند در حالی که دانشجویان مساویتر گویا از این اقدام از مدت ها قبل اگاه هستند و بعد در روزهای امتحان وقتی روز اول سپری میشود روز دوم باز استفاده از ماشین حساب مغایر با شرع تشخیص داده نمیشود و دوباره حلال اعلام میشود در حالی که باز در برخی حوزه ها کماکان حکم به تحریم ماشین حساب است.(مثلا در حوزه تبریز)
بعد در حالی که بیشتر از دو ماه طول خواهد کشید تا تنها رتبه ها اعلام شود و در این فاصله هر دم از این جنگل شایعه جدیدی میرسد که دو مرحله ای شدن نیز یکی از انهاست.

Friday، April 15، 2005

حرکات موزون

بعد از مدت نسبتا طویلی که در به در دنبال windows media center بودیم بالاخره پیداش کردیم ونصب کردیم . حالا همه چیزای ظاهری اش یک طرف اینکه با هر اهنگی یک ضعیفه ( خدایا توبه..)میپره وسط و شروع میکنه به حرکات موزون تا بدین وسیله دل ها ی امت شهید پرور رو از یاد خدا غافل کنه!
حالا جالب اش اینجاست که براش فرقی نمی کنه که "چه خوشگل شدی امشب " اندی باشه یا اهنگ های کویتی پور همه رو به یک شیوه حرکت موزون انجام میده؟!!خلاصه بی تربیت ترین ویندوز تا به حال!
در ضمن من که نرفته ام dancer های بیشتر دانلود کنم ولی حتی کوچکترین سایز هاش هم بالای 6-7 مگا بایته!حالا خدا امواتشان را بیامرزد که یه دونه همین جوری رو خودش هست که ملت شهید پرور به زحمت نیافتند!
دیروز هر کاری کردم بلاگر اجازه ورود نمی داد یعنی اصلا خود بلاگر نمی اومد ،نمی دونم از خود بلاگر بود یا نرم افزار شریف فیلترینگ باعث میشد چون بیخودی به صفحه دیگری ریدایرکت میشد!

Sunday، April 10، 2005

خاتمی ؟؟؟

چقدر سر این دست دادن خاتمی و ریس جمهور اسراییل سر و صدا شده. البته چون فقط منابع اسراییل اند و هم اینکه خاتمی از این شعور ها دیگه نداره(از اول هم نداشته که بدون اجازه اقا(حفظکم الله) اب بخوره فقط ما بیخودی تو قحط الرجال عوضی گرفتیمش!) و ترسوتر از این حرفاست که بخواد لااقل این دم اخری برخی تابو های مسغره رو لااقل بشکنه . خاتمی اون اولاش هم عرضه روبرشدن با کلینتون رو نداشته .والان بعید که یک دفعه یه همچین دلی پیدا کرده باشه.
استفتا :
ایا دست دادن با ریس جمهور اسراییل اشکال دارد؟
بسمه تعالی ،اگه در این میان ترس وقوع و حدوث مفسده دیگری نباشد برای مرد مسلمان اشکالی ندارد .انشاالله
در ضمن فرصت تعطیلات هم فرصتی بود برای اشنا شدن با چند تا وبلاگ جدید(البته برای من) که تو لیست blogrollingاضافه کردم .لطفا اونایی که وبلاگ دارند با قرار دادن ما در لیست خودشان هم ما رو خو شحال کنند.
جدید:خاتمی کلا مساله دیدار رو تکذیب کرده.
(اخه یکی نیست بگه اگه فیلم روبوسی تون رو هم پخش میکردند کسی باور نمی کرد . بچه رو چه به این کارا!!!)