Wednesday، September 15، 2010

منشور کورش

خوبه که این منشور کورش به خط میخی نوشته شده و گرنه به جای بازدید عمومی گذاشتن، خود این منشور هم به خاطر متن اش مصداق بارز جنگ نرم هست .
پ.ن: همین ها رو یکی به خط حاضر بنویسه، قاعدتا بایستی اوین بره نه موزه.

Saturday، September 04، 2010

Tanzil Quran Navigator

در صفحه معرفی پروژه تنزل یکی از اهداف تشکیل رو ارایه متون قرانی با دقت بسیار بالا برای استفاده در وب سایت های و برنامه های دیگر ذکر شده است. در وب سایت در بخش دانلود این موسسه امکان دانلود متون با ترجمه های مختلف، با نگارش های مختلف و به فرمت های متنوعی وجود دارد. این پروژه تاکنون نرم افزارها و اپلیکیشن های متفاوتی رو برای کامپیوترهای شخصی، دستگاه های پرتابل شخصی و موبایل و ... ارایه کرده. لیستی از این برنامه ها در این آدرس آمده است.
اما چیزی که باعث نوشتن این پست شد، بیشتر قسمت آنلاین سایت بود که وب سایتی بسیار زیبا و کارآ در این زمینه است. شاید تاکنون نرم افزارهای بسیاری در این زمینه ارایه شده است، اما در نهایت خواندن از روی اکثر این نرم افزارها در نهایت آسان نیست، اما چیزی که شاید این وب سایت از نظر خودم بسیار متمایز اومد همین قابلیت نسخه آنلاین این پروژه و نهایت سادگی و آسانی استفاده بود. وب سایتی که امکانات بسیاری را در نهایت سادگی داراست (شکل 1) .

  شکل 1) نمایش به همراه ترجمه در کادر ثابت به هنگام پخش

در نسخه آنلاین، بخشی نیز برای انتخاب تلاوت با صدای قاری های مختلف وجود دارد که میتوان از قسمت "Recitation" انتخاب و پخش (play) کرد. در بخش ترجمه "Translation" نیز میتوان ترجمه های متفاوتی را به زبان های مختلف انتخاب کرد. در زمان نوشتن این متن، ترجمه های فارسی الهی قمشه ای، مکارم، فولادوند، آیتی و انصاریان قابل انتخاب هست. و سه گزینه برای نحوه نمایش ترجمه در هنگام خواندن پیوسته وجود دارد. Fixed Translation box برای نمایش ترجمه آیه جاری (که با کادری نمایش داده میشود)، Translate on mouse over برای نمایش ترجمه با بردن ماوس روی آیه مزبور و یا None ، بدون نمایش ترجمه همراه متن عربی (شکل 2).


شکل 2) بخش انتخاب آیه، انتخاب قاری و انتخاب ترجمه
در زیر همین قسمت تنظیمات دیگری برای نحوه نمایش متون، انتخاب نوع فونت و یا استایل نمایش و ابعاد قلم نمایش نیز وجود دارد (شکل 3).

شکل 3) انتخاب استایل نمایش و تنظیمات متنThursday، September 02، 2010

بالاخره "سران فتنه" یا "سید محمد خاتمی"

خبرگزاری فارس، چهارشنبه 10 شهریور 1389واكنش مردم به حضور موسوي، كروبي و خاتمي و بطري‌هاي آب آشاميدني
خبرگزاري فارس: مردم در راهپيمايي روز قدس در تهران با شعار "مرگ بر منافق " از خاتمي، موسوي و كروبي استقبال كرده و آنان را از صفوف به هم فشرده خود بيرون كردند.

Wednesday، September 01، 2010

رنکینگ والیبال ایران

نشستیم توی لب، که بچه های اسپانیایی داشتند رنکینگ فوتبال رو چک میکردند، (بعد از جام جهانی دیگه فکر کنم به صورت ریل تایم دارند این کارو میکنند) بعد یکیشون به شوخی برگشته میگه راستی ایران رنکش کجاست؟ منم گفتم خب یه ورزش خاص که نمیتونه معیاری باشه، پیشنهاد دادم که رنک والیبال رو چک کن، خودم هم انتظار نداشتم که وقتی چک کردیم دیدم واقعا رنک والیبال مردان بزرگسال 18 و جوانان 3 دنیاست، و در کل در همه رنک های زنان و مردان بالاتر از اسپانیا، خیلی کیف کردم! وقتی هم که داشتند لیست رو هی اسکرول میکردند و دنبال اسپانیا میگشتند به زیر میز اشاره میکنم که اونجا رو ببین، اینام ام کلا آماده سر کار رفتن بدون گرفتن حرفم برگشتند زیر میز رو میبینند که از خنده من تازه متوجه شدند. بعد هم که فهمیدیم بسکتبال همزمان بازی داره با تونس، آخرای بازی بود که دیدیم ایران برد. همچنین رنک  دیگر افتخار آمیز ایران در فوتساله که 4 دنیاست. 
حالا فکر کنم نزدیک دو ماه هست که خبر مربوط به س ن گ س ا ر در ایران تیتر اول همه اخبار شده، واقعا دیگر حال آدم رو بهم میزنند با این تبلیغی که برای مملکت درست کردند، که اخیرا هم با حماقت یه عده دیگه توهین زشت به همسر ریس جمهور فرانسه، واقعا یا یه عده کلا موقع حرف زدن سر وته حرفشان حالیشان نیست یا اصلا به خاطر عقده یا هر چیز دیگری علاقمند به ایجاد چنین جوی علیه کشورند، اینکه دو ماه تمام تیتر تمام اخبار دنیا درباره کشور همین خبر باشد، ای کاش که اجرا نشود، و ای کاش به سرعت فیصله پیدا کند. واقعا ناراحت کننده است دیدن همه روزه این خبر. (ای کاش یه مرخصی بهش بدند، بعد هم عمدا کمک کنند بره بیرون، پافشاری رو حکمی که اصلا سندی هم ندارد در قران چه فایده ای دارد؟ چطور برای حفظ اصل نظام هر کاری میشود کرد برای حفظ چهره اسلام نمیشود؟)